Τώρα είναι Σάβ Αύγ 30, 2014 2:28 pm

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης » Η πρώτη κατηγορία σας » Η πρώτη Δ. Συζήτησή σας

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Αναζήτηση για:
Συγγραφέας Μήνυμα

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 27, 2010 8:13 am 
Κορυφή  
Συνάδελφοι Συναδέλφισσες

Σε πείσμα των Κασσανδρών, αλλά πολύ περισσότερο σε πείσμα των καιρών φαίνεται ότι τελικά ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ!!!

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 27, 2010 1:10 pm 
Κορυφή  
Το σφύριξε τελικά ο "Διαιτητής" το πέναλτι????

Στην λήξη του έτους κοντά, είχαμε τέτοια ανατροπή???

Η εσχάτη των "ποινών".... Για τον βίαιο παραγκωνισμό...

Χαίρομαι που τακτοποιήθηκε ένα ακόμα θέμα, το οποίο ανακυκλωνόταν διαρκώς σε συζητήσεις και σίγουρα κανένας μας δεν είχε ξεχάσει.

Και εις άλλα πολλά.... !!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=PInrtKUCDZ8

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 03, 2011 9:50 am 
Κορυφή  
ειναι αληθεια οτι τελικα το εκλογικο το πηραν μονο οι υπαλληλοι του υπουργειου αλλα εμεις δεν θα το παρουμε???

Κόντρα στο καιρό, δύναμη θα βρώ τη πατρίδα για να σώσω τι να πούν για 'μάς, μάνα μου Ελλάς όποια πέτρα κι' αν σηκώσω.Τίμημα βαρύ, λίγοι και καλοί πού φυλάνε Θερμοπύλες.Αγρυπνος φρουρός, ύμνος εθνικός ράτσα πού 'ναι μιά στις χίλιες.
₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪

Προφίλ WWW  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 03, 2011 11:31 am 
Κορυφή  
Το πέναλτι το σφύριξε ο διαιτητής αλλά ο επόπτης έδειξε offside. Δυστυχώς, προς το παρόν δεν θα πάρουμε το εκλογικό επίδομα. Ωστόσο, ο αρμόδιος Υφυπουργός Οικονομικών έχει δεσμευτεί ότι θα μας το καταβάλει μέσα στο έτος και ότι η πίστωση θα μεταφερθεί ξανά για το τρέχον έτος.

Desmofylaka oι πληροφορίες σου είναι σωστές ως προς το πρώτο σκέλος. Η κεντρική υπηρεσία θα λάβει, αν δεν το έχει ήδη λάβει το εκλογικό επίδομα. Ο λόγος είναι ότι υπήρχαν δύο πιστώσεις, δύο αιτήματα προς το Υπουργείο Εσωτερικών από το Υπουργείο μας. Μία πίστωση για την καταβολή του εκλογικού επιδόματος στους υπαλλήλους της κεντρικής υπηρεσίας και μία πίστωση για όλους τους υπαλλήλους των καταστημάτων κράτησης (εσωτερικούς και εξωτερικούς). Το συνολικό ποσό της πίστωσης για τους εργαζομένους στις φυλακές ξεπερνούσε τις 920.000 ευρώ, ενώ η πίστωση των υπαλλήλων της κεντρικής υπηρεσίας ήταν πολύ μικρότερη. Ο υφυπουργός Οικονομικών υπέγραψε μόνο την πίστωση που αφορούσε το μικρότερο ποσό…. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται…

Πάντως η διεκδίκηση και το "παιχνίδι" δεν έχει χαθεί.

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 03, 2011 2:51 pm 
Κορυφή  
Έτσι ακριβώς και έδειξε Off-Side γιατί; γιατί ταυτόχρονα στο ίδιο γήπεδο, είχαν κατέβει διάφορες ομάδες και έπαιζαν κυνηγώντας τον ίδιο σκοπό και την ίδια φάση να επιτύχουν.

Να σου πώ κάτι Σπύρο; Αφού όλοι το πάνε έτσι και θέλουν αυτόνομα/ανεξάρτητα να κατεβαίνουν να "παίξουν", γιατί δλδ. εμείς να είμαστε στο ίδιο κονδύλι με τους εξωτερικούς;

Τα ΣΩΦΡΟΝΙΑ να παίζουν στην ίδια ομάδα με αυτούς, που ως πρός την εκτέλεση των καθηκόντων τους, έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες και καθήκοντα με αυτά την Ελληνικής Αστυνομίας; Αυτοί δεν είναι που αντιδρούν στίς όποιες προσπάθειες ή συζητήσεις έγιναν για ενοποίηση των υπηρεσιών; Γιατί στα οικονομικά ζητήματα να πηγαίνουμε πακέτο και σε τόσα άλλα θέματα να ανεβαίνουν στην σκοπιά και να λένε δεν το κουνώ απο παέ? :p

Αστειώντας και κολλώντας το πάω, για να πω αυτό που θέλω....

Έχω την εντύπωση όμως και εκεί θα καταλήξω, οτι για πολλά χρόνια η Σωφρονιστική Υπηρεσία, την Εξωτερική φρουρά την πήγαινε ρομαντική βαρκάδα. Αρκετές απο τις διεκδικήσεις ή προσπάθειες έγιναν, κατέληγαν να επωφελούν και την Εξωτερική Φρουρά των Καταστημάτων Κράτησης. Δεν μου αρέσει να μηδενίζω και γι αυτό θα πώ οτι σίγουρα κατάφεραν πράγματα και αυτοί, επωφελήθηκαν όμως κι όλας.

Όταν όμως τους πιάναμε και τους λέγαμε ελάτε να συζητήσουμε, κάτι πρέπει να αλλάξει, κάτι μπορεί και πρέπει να γίνει καλύτερα, αυτοί βγάζανε προμετωπίδα τον Ν.2721/99 και το Π.Δ 215/06, εμείς λέει απο τα τείχη και έξω.... Ίσα και όμοια μάλιστα με την αστυνομία ως πρός την εκτέλεση των καθηκόντων. http://www.poyef.gr/

Για να μην παρεξηγηθώ λοιπόν, όχι για να μην χαλάσει η εικόνα μου, αλλά γιατί δεν θα ακουστούν αυτά που θέλω και πιστεύω έστω.... Θεωρώ αδιανόητο να δουλεύουμε στον ίδιο εργασιακό χώρο με κοινό αντικείμενο και θέμα εργασίας και ταυτόχρονα να υπεραμύνονται τόσο έντονα την τάση της αυτονόμησης, της ανεξαρτησίας και του μη μου τους κύκλους τάραττε Leave Me Alone.

Γι όσο λοιπόν το θέλουν να είναι έτσι και για όσο δεν θα υπάρχει η πολιτική βούληση για αλλαγές, θα χαίρομαι για κονδύλια που θα πηγαίνουν προς υπογραφή και θα αφορούν μόνο την Σωφρονιστική υπηρεσία.

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 03, 2011 9:27 pm 
Κορυφή  
Έχω πει επανειλημμένα ότι το εκλογικό το θεωρώ ηθικό και όχι οικονομικό. Με το που έγινε τώρα αυτό να το πάρουν οι υπάλληλοι του υπουργείου και εμείς … βλέπουμε, θεωρώ ότι μας έχουν και πολύ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ και συγνώμη για την έκφραση αλλά έλεος. Για τις πιστώσεις κλπ παραμύθια της Χαλιμάς και δικαιολογίες. Για τις ενοποιήσεις ας τα αφήσουμε καλύτερα γιατί θεωρώ ότι δεν έχουμε ζυγίσει τα πράγματα όπως πρέπει και μη κλαίμε αργότερα και αναθεματίζουμε την ώρα και την στιγμή που μιλήσαμε. Θέλει συζήτηση το θέμα….

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 03, 2011 10:02 pm 
Κορυφή  
άκουσα στις ειδήσεις σήμερα ότι τα έσοδα της κρατικής μηχανής για τον μήνα Δεκέμβριο ήταν της τάξης των 51,1 δις ευρώ!!!
Με σχετική απόκληση απο τις προβλέψεις του Υπουργείου Οικονομικών γύρω στα 300 εκατομμύρια ευρώ!!!
Ερώτηση:
τι ακριβώς συμβαίνει με την οικονομία της Ελλάδας;

Συνημμένα:
Σχόλια αρχείου: γεια σου Φλωρινιώτη.....
76180074.jpg
76180074.jpg [ 12.65 KiB | 1552 προβολές ]
 Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 04, 2011 4:07 am 
Κορυφή  
ΚΩΣΤΕΛΕΤΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ έγραψε:
Έχω πει επανειλημμένα ότι το εκλογικό το θεωρώ ηθικό και όχι οικονομικό. Με το που έγινε τώρα αυτό να το πάρουν οι υπάλληλοι του υπουργείου και εμείς … βλέπουμε, θεωρώ ότι μας έχουν και πολύ ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ και συγνώμη για την έκφραση αλλά έλεος. Για τις πιστώσεις κλπ παραμύθια της Χαλιμάς και δικαιολογίες. Για τις ενοποιήσεις ας τα αφήσουμε καλύτερα γιατί θεωρώ ότι δεν έχουμε ζυγίσει τα πράγματα όπως πρέπει και μη κλαίμε αργότερα και αναθεματίζουμε την ώρα και την στιγμή που μιλήσαμε. Θέλει συζήτηση το θέμα….

Αυτή την συζήτηση Αντώνη θέλω να δω ανοίγει και νομίζω καταλαβαίνω τι εννοείς, γιατί οι εποχές είναι πολύ "παράξενες"...... Την καλημέρα μου.

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 04, 2011 5:45 am 
Κορυφή  
Κατά την προσωπική μου άποψη το θέμα της καταβολής του εκλογικού επιδόματος είναι πρωτίστως οικονομικό και δευτερευόντως ηθικό. Γιατί ως γνωστόν… το νόμιμο δεν είναι και ηθικό! Στην περίπτωσή μας όμως συντάσσομαι με την άποψη του Hawk. Εδώ ισχύει τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου! Είναι εμφανέστατο ότι υπάρχει πλήρη διαφορά απόψεων και προσεγγίσεων των μέσα με τους έξω. Και αυτή η διαφορά αποτυπώνεται και στην συνδικαλιστική δράση, η οποία είναι απόλυτα διαφοροποιημένη. Αυτό δεν είναι βέβαια καλό, γιατί δείχνει διάσπαση που πάντα ευνοεί την εκάστοτε κρατική εργοδοσία, αλλά στην παρούσα φάση σίγουρα δεν είναι κακό, αλλά επιβεβλημένο.

Το ίδιο ισχύει και με τους υπηρεσιακούς παράγοντες της κεντρικής υπηρεσίας. Ακούνε φυλακές και βγάζουν σπυριά! Η λύση είναι μία και ολική: Αυτόνομη σωφρονιστική υπηρεσία, ενωμένη και μακριά από τους καρεκλοκενταύρους ή τους υποχθόνιους ή τους παρτακιστές.

Κύριε, Κωστελέτο
Χεσμένους δεν μας έχουν. Μας υπολογίζουν και ίσως να μας φοβούνται. Ψάξε στο πρόσφατο παρελθόν και θα καταλάβεις. Αλλά για την συγχώνευση υπηρεσιών και την ενιαία και αυτόνομη σωφρονιστική υπηρεσία, όπως αυτή περιγράφεται στο διεκδικητικό πλαίσιο της ΟΣΥΕ, νομίζω ότι πλέον είναι μονόδρομος και απαραίτητο να γίνει.

Προφίλ  

Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Δημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 04, 2011 11:57 am 
Κορυφή  
πρους τους συνδικαλίστες:
Πότε θα μοιράσετε τα λεφτά του σωματείου σε άπορους,οικονομικά αδύνατους συναδέρφους;
Το έχετε σκεφτεί αυτό οτι πρέπει να γίνει στο άμεσο μέλλον;
Επίσης,έχετε σκεφτεί οτι μπορεί να γίνει οικονομικός έλεγχος απο το ΣΔΟΕ στο ταμείο της ομοσπονδίας κάποια στιγμή;
Μοιράστε τα λεφτά τώρα σε ισόποσες δόσεις,γιατί να επέμβει το κράτος; :mrgreen: :mrgreen:

Συνημμένα:
Σχόλια αρχείου: έτσι πρέπει!!!!
images 3.jpg
images 3.jpg [ 15.18 KiB | 1517 προβολές ]
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μετάβαση σε:  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση